Great Gun Derringer (sk)

 

(English version)

Great Gun Derringer predstavuje najlepšiu voľbu pre sebaobrannú zbraň na Slovensku a Česku, ktorú je možné kúpiť a nosiť 18-ročnými a staršími bez zbrojného preukazu. V ponuke sú dnes 3 kalibre rôznych veľkostí a hmotností do váhy 350g. Všetky sú dvojhlavňové, single-action (je potrebné stiahnuť kohúta), kde hlaveň na výstrel je vybraná tlačítkom na kladive. V .45 kalibri (obr. Nižšie) strelivo má takú energiu ako 9mm Makarov pištol používaná väčšinou slovenskej armády a polície.

 

Zbraň

Táto stránka opisuje nabíjací proces pre .45 kalibrovú (11.4mm) verziu s 4.5“ (120mm) hlavňami. Zbraň, keď je plne nabitá, váži 650g. Všetko tu spomínané sa vzťahuje aj na iné modely ponúkané okrem množstva pušného prachu. Pre správne množstvo pušného prachu preštudujte používateľský manuál, ktorý je dodaný k zbrani. Používanie veľa prachu môže poškodiť zbraň a spôsobiť zranenie strelca alebo blízko stojaceho. Akákoľvek štatistika ohľadom rýchlosti, energie streliva atď., tu uvádzaná, závisí na dĺžke hlavne, kalibri, hmotnosti streliva a množstva prachu. Derringer s dvoma hlavňami bude mať o trochu menšiu energiu a rýchlosť pri tom istom kalibri, hoci kratšie hlavne majú výhodu skrytého nosenia. 4.5“ hlavne sú príliš dlhé pre najrôznejšie spôsoby skrytého nosenia, hoci je to ok s nosením puzdra značky Smart Carry. Na predaj sú rôzne kovové dizajny. Táto zbraň má finiš matného niklu, čo je jedna z najdlhšie trvácich možností. Ceny týchto zbraní sú okolo 300 Eur.

 

Podľa súčasného zákona v Čechách a na Slovensku ide o zbraň kategórie D, ktorá nevyžaduje zbrojný preukaz na vlastnenie a nosenie.

Munícia

Derrigner je zbraň na nabíjanie čiernym pušným prachom v ústach hlavne so zápalom prostredníctvom perkusných zápaliek. Perkusné zápalky a čierny prach sú na predaj vo väčšine obchodov so zbraňami na Slovensku a stoja približne 6 Eur za 100 perkusných zápaliek a 20 Eur za 1 kg čierného prachu. Odporúčaná dávka je 1.2g (18 zrniečok) čierného prachu, takže kilo vystačí na viac ako 800 výstrelov. Strelivo je predávana firmou Great Gun za 0.07 Eur za kus. Preto cena výstrelu je asi 0.17Eur.

Čierny prach

Čierny prach je prvý zažíhací prach používaný v zbraniach. Saltpeter (dusičnan draselný), čierne uhlie a síra v pomere 15:3:2 sú spolu zomleté a stlačené do zrniek čierneho prachu. Keď sú stlačené, horia rýchlo, produkujúc obrovský objem plynu, ktorý zažíha strelivo dole v hlavni. Pri výstrele korozívne pozostatky ostanú v hlavni a preto sa okamžite vyžaduje po použití zbrane ju vyčistiť. Pre väčšinu moderných zbraní sa čierny prach nahrádza bezdymovým strelným prachom, hoci čierny prach sa ešte vždy používa v baníctve, pyrotechnike a vojenských aplikáciách, ako aj v zbraniach ako táto a historických replikách. V derringeri je možné použiť len čierny prach. Bezdymový strelný prach má iné charakteristiky horenia a stlačenia, čo je veľmi nebezpečné pri použití v perkusnej zbrani. Čierny prach je možné kúpiť bez zbrojného preukazu. Český produkt Vesuvit LC je tu široko dostupný. Väčšina ostatných čiernych prachov je dsotupná v uniformovaných zrnkách rôznej veľkosti, čo ovplyvňuje mieru horenia. Akokoľvek, Vesuvit LC vytlačí strelu von z hlavne dosť dobre.

Perkusné zápalky

4.0mm perkusné zápalky dobre sedia s pistónmi derringera. Sellier & Bellot zápalky fungujú vynikajúco. Perkusná zápalka je medený pohárik s malým množstvom explóziva vo vnútri obalená papierom. Keď kladivo udrie zápalku proti pistonu explózia vyšle plameň cez malý kanál do hlavne zažíhajúc čierny prach.

Strelivo

Strelivo by malo byť priemeru nominálne 0.453“ (11.5mm). Strelivo by malo byť vyrobené z čistej, mäkkej ocele a má byť lubrikované. Tradičný lubrikant pre zbrane na čierny prach je mix bravčovej maste a včelieho vosku, 50% hmotnosti každého z nich. Proporcie sa môžu upraviť, aby sa dosiahol lubrikant, ktorý je mäkký pri bežnej teplote. Mäkkosť sa zvyšuje zvýšením množstva maste a zníženie zvýšením množstva vosku. Masť by mala byť bez soli. Masť a vosk sa jemne zohrejú, kým sa obe dobre nezmiešajú. Tento lubrikant by mal úplne vyplniť zárezy streliva. Obrázok ukazuje strelivo značky Lee R.E.A.L. hmotnosti 200 zrniek (13g) prebíjaný s nameraným priemerom 11.6mm. Strelivo vpravo bolo nalubrikované. Ak máte problém nájsť vhodné strelivo s lubrikantom, použite kontaktný formulár a môžeme Vám pomôcť. Lubrikant je dôležitý v predídení toho, aby sa oceľ hromadila v hlavni a udrží nečistotu z horiaceho prachu mäkkú a ľahko čistiteľnú. Žiaľ, ak si kúpite strelivo, tiež ho budete musieť lubrikovať, pretože sa nepredáva s lubrikantom.

Nástroje a príslušenstvo

Prachovnica

Prachovnica drží čierny prach a obsahuje zabudovaný náustok umožňujúci nabratie správneho množstva. Tá, ktorú predáva Great Gun, je pekná, ale drahá – aspoň dvakrát drahšia ako stoja tie masovo vyrábané v online obchodoch v Čechách a na Slovensku. Prachovnica alebo presná odmerka podstatne zrýchli nabíjanie zbrane, ináč by bolo nevyhnutné opatrne merať na váhe každú strelu. V prachovnicu treba skontrolovať váhu prachu, ktorý náustok obsahuje. Ak je to príliš, opatrne odoberte z konca náustka, až kým nebude mať správne množstvo.

Nabijak

Nabijak sa používa na zasunutie streliva do hlavne. Great Gun ho predáva za rozumnú cenu. Ináč si môžete urobiť vlastnú improvizácia z 10mm bronzovej alebo hliníkovej tyče a vhodnou rúčkou. Aj plastové alebo drevenné kladivo veľmi pomôže údermi na nabijak.

Kľúč na pistony

Je treba objednať od Great Gun. Je potrebné odstrániť pistony, aby sa zbraň dobre vyčistila. Náhradné sú lacné a odporúčam ich objednať niekoľko naraz.

Čistiaci set

Set kefiek, držiakov handričiek, atď. je si treba zaobstarať na čistenie z obchodu so zbraňami. Použižie originálneho Ballistol zbraňového oleja (v bielej plechovke so zelenými a červenými nápismi) pomáha rozložiť pozostatky čierneho prachu. Robla prachový roztok nie je v skutočnosti potrebný, ak je zbraň čistená hneď po jej použití. Okrem Ballistolu, zbraňe na čierny prach sa čistia s normálnou mydlovou vodou z tekutého umyvacieho prostriedku na riad.

Držiak perkusných zápaliek

Nie úplne nevyhnutný, ale pomôže na strelnici. Drží 10 zápaliek a podáva ich po jednom …, uľahčujúc nabíjanie.

Lak na nechty

Potrebný, keď sa nabíja zbraň na sebaobranu. Drží bezpečne perkusnú zápalku na pistone a takýmto zaplombovaním neprepúšťa vodné výpary. Ja používam priesvitný lak, ale môže byť akejkoľvek farby.

Nabíjanie

Nasleduje procedúra nabíjania zbrane krok za krokom. Lak na nechty je potrebný, ak sa zo zbrane nebude strieľať hneď. Čierny prach, keď sa ponechá na vzduchu, začne pomaly absorbovať vodné výpary a ťažšie vzplanie. Lak na nechty dookola okraja perkusnej zápalky a lubrikant okolo streliva zaplombujú, aby do čierneho prachu prenikla vlhkosť. Takýmto spôsobom zaplombovaná - moja zbraň strieľala aj po dvoch mesiacoch a pravdepodobne by bola v poriadku aj po dlhšom čase. Lak na nechty tiež zabráni uvoľneniu a vypadnutiu perkusnej zápalky. Lak na nechty je však možné vynechať pri cvičnej streľbe na strelnici.

Naplnenie čierným prachom

Umiestnite jeden prst na koniec náustka prachovnice, otočte ju a stlačte gombík. Tak sa naplní náustok čiernym prachom. Uvoľnite gombík a otočte náustok späť. Teraz náustok obsahuje jednu nameranú dávku prachu. Vsypte to do hlavne. Zopakujte pre druhú hlaveň. Dajte pozor, aby ste náhodou nenaplnili jednu hlaveň dvakrát.

Nabitie streliva

Zoberte lubrikované strelivo a nasaďte ho na ústie hlavne. Začnite nabíjať strelivo do hlavne buď stláčaním tyče rúčkou alebo jemným búchaním. Keď už je v hlavni, stlačte tyč úplne dolu. Počas cvičnej streľby, keď sa nahromaždia nečistotz, môže byť potrebné použiť kladivo na zatlačenie streliva dole. Presvedčte sa, že strelivo je celkom dole. Zopakujte pre druhú hlaveň. Na tyči môžete urobiť vhodné značky, ktoré budú naznačovať, kedy je hlaveň prázdna a kedy je do nej strelivo celkom stlačené.

Príprava

S kladivom polovične „zacockovaným“, t. z. zatiahnutým dozadu po prvé kliknutie, tak že je len niekoľko milimetrov od pistonov, posuňte prepínač preč z pistonu, na ktorý budete nasadzovať perkusnú zápalku. Umiestnite perkusnú zápalku pevne na piston a (ak nestrieľate okamžite) naneste na všetky strany okolo zápalky lak na nechty, aby ste ju zaplombovali k pistonu. Posuňte prepínač a nasaďte perkusnú zápalku na druhý piston.

Strieľanie a čistenie

Zbraň strieľa stlačením kladiva úplne dozadu a potiahnutím spúšte. Stlačením prepínača doľava, vystrelí z vrchnej hlavne, doprava zo spodnej hlavne. Po streľbe buď okamžite vyčistite čistou ale horúcou, mydlovou vodou alebo ešte nasprejujte vnútro hlavní Ballistolom a prejdite mäkkou kefkou, aby sa olej dostal všade – vyčistite neskôr ten istý deň. Ponechanie hlavne nevyčistenej vedie ku korózii.